"Ślepy Bokser" pozostanie w służbie jeszcze trzy albo dziesi

Wydarzenia w Polsce i na Świecie

"Ślepy Bokser" pozostanie w służbie jeszcze trzy albo dziesi

Postprzez piniool » 12 lutego 2014, 18:39

Minister Tomasz Siemoniak podczas wizyty w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego poinformował iż rozważane są obecnie dwie opcje dalszej eksploatacji samolotów Su-22. Baza w Świdwinie zostanie w najbliższych latach zmodernizowana i będzie stanowić istotne lotnisko dla sił Sojuszu Północnoaltantyckiego - poinformował szef resortu obrony.

Podczas wizyty w 21. BLT w Świdwinie ministrowi obrony towarzyszył dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Lech Majewski. Podczas spotkania z personelem bazy i przedstawicielami samorządu minister zadeklarował plan rozwoju i modernizacji tego ośrodka.


Podczas pobytu w jednostce rozmawialiśmy o przyszłości jednostki i garnizonu. Nikt z nas nie ma wątpliwości, że Baza w Świdwinie jest wskazana jako ta, która będzie rozbudowywana i dalej eksploatowana. (...) Świdwin będzie w przyszłości jedną z naszych najważniejszych baz lotniczych, ale także i jedną z ważnych baz sojuszniczych.
Zadeklarował szef MON
W kontekście dalszego działania bazy musiał też zostać poruszony temat stacjonujących w niej samolotów Su-22. Stanowią one istotny komponent naszego lotnictwa, jednak ze względu na wiek, resurs i wyposażenie ich możliwości obecnie nie przystają do zmieniających się potrzeb. Siemoniak poinformował, że ministerstwo rozważa przedłużenie służby Su-22 w dwóch wariantach - o trzy lub o dziesięć lat. Decyzja w tej sprawie ma zapaść do połowy marca bieżącego roku. Zgodnie z wcześniejszymi planami maszyny tego typu miały być całkowicie wycofane z użycia do roku 2015.

Samolot Su-22 posiadaj nadal spory potencjał, jednak ze względu na brak radaru i wielu innych systemów dziś uważanych za nieodzowne w samolocie myśliwsko-szturmowym jest nazywany "Ślepym Bokserem".

Ogłoszona przez ministra Siemoniaka decyzja oznacza dalsze odsunięcie w czasie ewentualnych zakupów nowych samolotów bojowych które miałby zastąpić Su-22. Pozostaje też kwestia przedłużenia resursów, remontów i kluczowej dla dalszej eksploatacji modernizacji posiadanych maszyn. Znajdujące się od 30 lat na wyposażeniu polskiego lotnictwa samoloty wymagają nieco uwagi jeśli mają nadal pełnić realną rolę. Tymczasem w planach modernizacyjnych dotąd nie przewidziano funduszy ani na wymianę, ani też modernizację samolotów Su-22.

Pozostaje mieć na dzieje iż w marcu, wraz z ogłoszeniem decyzji o dalszej eksploatacji samolotów Su-22 Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawi też długoterminowy plan ich eksploatacji. Nie chodzi przecież o to abyśmy mieli na uzbrojeniu jakiekolwiek samoloty, lecz aby przedstawiały one sobą realny potencjał bojowy.

źródło:defence 24
należy do grupy "Miłośników Ognia z Dupy"
Avatar użytkownika
piniool
Site Admin
 
Posty: 1031
Dołączył(a): 14 kwietnia 2010, 19:31
Lokalizacja: R.S.

Powrót do Lotnictwo wojskowe...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron