Raróg-16

Wydarzenia w Polsce i na Świecie

Raróg-16

Postprzez wojt » 27 kwietnia 2016, 12:15

Raróg-16 wystartował
2. Skrzyło Lotnictwa Taktycznego rozpoczęło dziś swoje największe ćwiczenie, podczas którego ćwiczone będą sytuacje w działaniu kryzysowym z udziałem F-16. Raróg-16 wystartował.

Ponad czterystu żołnierzy, około dziesięciu wielozadaniowych myśliwców F-16, dwie „casy” oraz podgrywające przeciwnika statki powietrzne z innych baz lotniczych, chemicy oraz przeciwlotnicy sprawdzą swoją gotowość do służby poza granicami kraju. Piloci 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w poznańskich Krzesinach przećwiczą różne scenariusze działań w powietrzu. Raróg-16 to największe ćwiczenie taktyczne z wojskami, które w tym roku organizuje 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego. W trakcie ćwiczeń zostanie sprawdzona gotowość wydzielonego komponentu powietrznego w ramach sojuszniczych zobowiązań. Kierownikiem ćwiczenia jest generał brygady pilot Dariusz Malinowski.

Gotowość do wykonania zadań osiągnięto w niedzielę o godzinie 15.00. Ćwiczenia rozpoczęto dziś wczesnym rankiem. Żołnierze z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego wraz z wydzielonym zespołem Dowództwa 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, piloci z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z krakowskich Balic, przeciwlotniczy z 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz chemicy z 6. batalionu chemicznego wraz z łącznościowcami z 6. batalionu dowodzenia to zespół, który sprawdzi elementy współdziałania podczas działań kryzysowych na terenie państwa gospodarza w trakcie realizacji sojuszniczych zobowiązań.

Lotników zabezpieczą przeciwlotnicze zestawy OSA, a o działanie przeciw Broni Masowego Rażenia zadbają chemicy wyposażeni w instalacje rozlewcze do dezaktywacji trujących środków.

– Ćwiczenia trwają 24 godziny na dobę przez pięć dni. Scenariusz zakłada destabilizację w jednym z krajów sojuszniczych. Realizując swoje zobowiązania Polska wysyła komponent powietrzny na teren państwa gospodarza jako wkład narodowy do wspólnego działania koalicji. Nasze Jastrzębie wraz z personelem naziemnym, logistyką, oraz dowództwem sprawdzą swoje działanie na wypadek kryzysu. To ważne by wszyscy potrafili zgrać swoje współdziałanie, by osiągnąć zamierzony efekt, którym jest działanie na terytorium innego państwa – powiedział Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Dariusz Malinowski.

Piloci przećwiczą różne misje lotnicze, podczas których będą symulować walki z przeciwnikiem powietrznym, niszczenie celów naziemnych czy przechwycenie celów w powietrzu. Załogi samolotów F-16 wykonają ogółem około 40 godzin nalotu wykonując swoje zadania w dzień i nocy nad terytorium całej Polski.

Rolę przeciwników powietrznych pełnić będą statki powietrzne z innych baz lotniczych, a jeden z transportowych C-295 wcieli się w rolę naruszyciela, którego F-16 zmuszą do lądowania. Obie „casy” przejdą ponadto certyfikację do wykonywania zadań transportowych w ramach Sił Odpowiedzi NATO.

Od poniedziałku do piątku 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego oprócz swoich codziennych zadań, zrealizuje bogaty scenariusz ćwiczenia, a jego uczestnicy będą wypełniali swoje zamierzenia. Wypowiadane podczas każdego dyżuru bojowego w Siłach Powietrznych hasło „Siły Powietrzne na straży granic Rzeczypospolitej Polskiej” nabierają innego znaczenia. Nie od dziś polscy piloci chronią nie tylko swoje terytorium, a ćwiczenie Raróg-16 pozwoli na wymianę wzajemnych doświadczeń, które pozwolą przygotować powietrzny komponent do działań w sytuacjach kryzysowych. Jesteśmy gotowi!

por. Grzegorz Jasianek
oficer prasowy 2. SLT

Info: lotniczapolska.pl
Avatar użytkownika
wojt
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 1020
Dołączył(a): 24 marca 2011, 21:13
Lokalizacja: M.Śl.

Powrót do Lotnictwo wojskowe...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron