Zapytanie o ACARS

Dyskusje o wszystkim i o niczym

Zapytanie o ACARS

Postprzez ziaro » 4 listopada 2010, 12:58

Witam

Czy ktoś z was bawi się ACARS?
Szukałem tu i tam ale szczegółów nie znalazłem :( Można coś wyczytać na paru stronach ale jednak jakoś słabo mi to idzie.

Chodzi mi o podstawowe rzeczy, czyli program, mapy, podłączenie.

Jeśli ktoś się tym bawi to proszę o pomoc.
ziaro
 

Re: Zapytanie o ACARS

Postprzez danio017 » 4 listopada 2010, 15:45

Ja kiedyś próbowałem, potrzebny Ci jest scanner z dobrą anteną. Częstotliwość europejskiego ACARSDu to 131,725 Ustaw ją na skanerze, powinieneś usłyszeć co jakiś czas piknięcie (poprawnie - wyraźne). Skaner łączysz z kompem kablem jack-jack 3,5mm gniazdo słuchawkowe skanera - gniazdo mikrofonowe.
Oprócz oczywiście samego programu ACARSD ( http://www.acarsd.org/ ) potrzebny Ci będzie program do dekodowania depesz (np. AirNav Acars Decoder 2.1) i ewentualnie jakiś do wyświetlania mapy (czytałem o AIRNAV SUITE). Podłączenie na własną odpowiedzialność, istnieje ryzyko uszkodzenia wejścia AUDIO-IN i spalenia scannera (na specjalistycznych forach poczytaj o uziemieniach), ja jednak zaryzykowałem i nic się nie stało. Jednakże wolę korzystanie z flightradar24.com ; radar.piopawlu.net ; casper.frontier.nl i do nasłuchu albo po prostu scanner albo liveatc.net

Pzodrawiam, danio017 :D
danio017
 

Re: Zapytanie o ACARS

Postprzez ziaro » 4 listopada 2010, 22:49

No to dzięki panowie.

Wy to przynajmniej usystematyzowaliście a nie wszędzie coś i nic do końca nie wiadomo.
ziaro
 

Re: Zapytanie o ACARS

Postprzez yarecki » 5 listopada 2010, 23:36

AceKarol napisał(a):w prawym dolnym rogu będziesz miał napis: Vol. ustaw w granicy 13-15.
Teraz pozostaje Ci czekać na efekty.
Pzdr,


Ja dodatkowo mam ustawioną na zewnątrz antenę z fragmentu rurek miedzianych. Doskonale poprawiła odbiór :)
Yarecki

                    |
    -===X==(0)==X===-
             '      "       '
http://www.gallery.skyspotting.net/kolekcja/0/13/yarecki.html
* skaner RadioShack 164 * Canon 50D * trochę szkieł
Avatar użytkownika
yarecki
 
Posty: 262
Dołączył(a): 25 listopada 2009, 15:41
Lokalizacja: Warszawa-EPWA

Re: Zapytanie o ACARS

Postprzez danio017 » 6 listopada 2010, 17:24

O! Kiedyś zastanawiałem się właśnie nad zrobieniem sobie właśnie takiej miedzianej anteny. Odnośnie długości rurek to znalazłem kiedyś taką stronkę która przeliczała dla podanej częstotliwości. Mieszkam w linii prostej 25km od Pyrzowic na ostatnim, piątym piętrze, między mną a EPKT jest idealny "tunel" - żadnego wysokiego budynku, wzniesienia etc. Powiedz mi tylko czy warto i co z zagrożeniem piorunowym? Czy słychać kontrolera na TWR/APP? W tej chwili używam opracowanego przeze mnie tricku - w oknach mam taką metalową uszczelniającą termoramkę która wspaniale sprawdza się w roli anteny - po oparciu scanerka o okno słychać nawet Handling przy lepszej pogodzie, a nawet KRK TWR (kontrolera również!) :mrgreen:
danio017
 

Re: Zapytanie o ACARS

Postprzez ziaro » 6 listopada 2010, 22:13

danio017 napisał(a): po oparciu scanerka o okno słychać nawet Handling przy lepszej pogodzie

a jaka jest częstotliwość na handling bo przyznaje, że na nie znam :)
ziaro
 

Re: Zapytanie o ACARS

Postprzez danio017 » 7 listopada 2010, 17:31

134.coś MHz... teraz nie pamiętam. Freq podobny do Katowice APP tylko inna końcówka
danio017
 

Re: Zapytanie o ACARS

Postprzez yarecki » 26 listopada 2010, 08:21

131,725 dla Europy
Yarecki

                    |
    -===X==(0)==X===-
             '      "       '
http://www.gallery.skyspotting.net/kolekcja/0/13/yarecki.html
* skaner RadioShack 164 * Canon 50D * trochę szkieł
Avatar użytkownika
yarecki
 
Posty: 262
Dołączył(a): 25 listopada 2009, 15:41
Lokalizacja: Warszawa-EPWA


Powrót do Hyde Park

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron