Skuteczne Obrabianie zdjęć :)

Dyskusje o sprzęcie jak i o obróbce zdjęć

Re: Skuteczne Obrabianie zdjęć :)

Postprzez matriz » 1 lipca 2014, 08:55

Nie wiem jak tam Twoje zdjęcia wyglądają, ale jeżeli mówisz, że jesteś totalnym laikiem to proponuje na początek opanować dwa elementy. Jeżeli masz możliwość robienia aparatem zdjęć RAW to ja osobiście proponuje właśnie w tym formacie je robić. Kompresja na JPG, która jest dokonywana w aparacie nie pozwala za dużo podczas samego obrabiania zdjęcia.


1. Kadrowanie zdjęcia (kolorami na tym etapie bym się nie przejmował). w większości przypadkach zdjęcia kadrowane są tak aby był widoczna była tylko interesująca nas maszyna i znajdowała się w centrum kadru.
Przykłady:
ObrazekObrazekObrazek
Jednak można oczywiście rozszerzyć albo zmniejszyć kard aby pokazać coś co jest jeszcze interesującego na zdjęciu albo, żeby wyeksponować jakiś szczegół maszyny.
Przykłady:
ObrazekObrazekObrazek

2. Prostowanie zdjęcia (horyzont) - bardzo sporny temat dla niektórych :) Chodzi o to, żeby widoczne elementy na zdjęciu były prosto (jak budynki, drzewa, horyzont). Podczas robienia zdjęcia sam dobrze wiesz które elementy mają być prosto i do tego się zdjęcie prostuje. Oczywiście nie prostujemy zdjęć, na których są tylko chmury i samolot - tam nie ma znaczenia horyzont :)
Przykłady:
Obrazek - tutaj prostowanie odbyło się do tego budynku wystającego za samolotem
Obrazek - budynki w tle

Na początek proponuje opanować te dwa elementy. Najlepiej jakbyś wrzucił kilka swoich zdjęć. Może się okazać, że w tym elemencie jesteś już mistrzem i niepotrzebnie o tym pisze :) Czy masz jakiś program w którym zaczynasz obrabiać zdjęcia?

Oczywiście to tylko moje skromne zdanie :) Każdy robi według swojego uznania.
Pozdrawiam
Łukasz


Obrazek
Avatar użytkownika
matriz
Site Admin
 
Posty: 831
Dołączył(a): 14 marca 2011, 12:02
Lokalizacja: Greenville, SC

Re: Skuteczne Obrabianie zdjęć :)

Postprzez Lemmy » 1 lipca 2014, 20:09

Ja używam tylko IrfanView do kadrowania, a PS tylko do plam i ustawiania kontrastu... nic więcej. Albo zrobisz dobre foto i je lekko obrobisz, albo wymęczysz szajs ile tylko się da i usilnie będziesz ładował w galerie. Ja jestem ortodoks, czyli, jak najbliżej czystego golasa z puszki. Aaaaaa i rawy robiłem tylko raz w życiu ;) cały czas strzelam jotpegasy co z jednej strony zmniejsza moje pole manewru do obróbki. Ale daje frajdę jak coś wejdzie od tak bez podkręcania foty.
♠ LEMMY [*] MOTÖRHEAD ♠
Lemmy
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 1340
Dołączył(a): 17 września 2011, 18:11
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Skuteczne Obrabianie zdjęć :)

Postprzez zicherka » 1 lipca 2014, 20:24

Hehe, to ja mecze szajs (bo takie foty robie), a frajda jeszcze wieksza jak wymeczysz szita i Ci wejdzie do galerii ;)
FOTO > http://www.zicher.net | Członek grupy: ZŁÖMIORZE.PL http://www.zlomiorze.pl/ | RADAR > http://www.radar.zicher.net
Obrazek
Avatar użytkownika
zicherka
Site Admin
 
Posty: 2139
Dołączył(a): 3 kwietnia 2011, 17:40
Lokalizacja: EPRG

Re: Skuteczne Obrabianie zdjęć :)

Postprzez Browni » 1 lipca 2014, 22:33

matriz napisał(a):Jeżeli masz możliwość robienia aparatem zdjęć RAW to ja osobiście proponuje właśnie w tym formacie je robić. Kompresja na JPG, która jest dokonywana w aparacie nie pozwala za dużo podczas samego obrabiania zdjęcia.
Posiadam kompakt SONY DSC-HX200V, tak więc pozostaje mi tylko JPG. Może z czasem uda mi się zaopatrzyć w lepszy sprzęt, ale na razie będę próbował sił na tym.

matriz napisał(a):Czy masz jakiś program w którym zaczynasz obrabiać zdjęcia?
Obecnie mam zainstalowanego Gimpa, ale jeszcze się w nim nie bawiłem. Jakie są Wasze opinie na jego temat, warto próbować w nim sił, czy poszukać czegoś innego?

matriz napisał(a):Na początek proponuje opanować te dwa elementy. Najlepiej jakbyś wrzucił kilka swoich zdjęć. Może się okazać, że w tym elemencie jesteś już mistrzem i niepotrzebnie o tym pisze :)
Jak tylko obrobię pierwsze zdjęcia to wrzucę je z prośbą o opinię. A za posta dziękuję, bardzo mi pomógł :D
Obrazek
Browni
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 67
Dołączył(a): 29 czerwca 2014, 11:48
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Skuteczne Obrabianie zdjęć :)

Postprzez SCOrtes » 3 lipca 2014, 18:37

Gimp jest darmowym odpowiednikiem PSa. Ma podobne możliwości jak PS z tym ze nie obsługuje chyba przestrzeni kolorów CMYK tylko RGB. Jak masz chęci to próbuj i się ucz :) Bawiłem się w nim dawno temu jak był tylko na linuxa, później przyszedł PS i został do dziś :) Tutaj większość w nim obrabia, więc jeśli czegoś nie będziesz wiedział, to łatwo Ci damy pomocne wskazówki :)
Pozdrawiam
SCOrtes
SCOrtes
 
Posty: 735
Dołączył(a): 14 marca 2011, 18:26
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Skuteczne Obrabianie zdjęć :)

Postprzez Browni » 26 sierpnia 2014, 18:15

Nareszcie udało mi się zabrać za pisanie posta. Troszkę czasu minęło, ale pomiędzy pracą, urlopami i zajmowaniem się małym obywatelem :wink: udało mi się wygospodarować parę chwil na naukę i czas zaprezentować jej efekty. Ponieważ nie miałem za bogatej bazy zdjęciowej musiałem korzystać z tego co mam, dlatego proszę nie zwracać uwagi na jakość zdjęć, bo zdaję sobie sprawę, że muszę nad tym popracować i nauczyć się korzystać z mojego aparatu. Zamieszczam oryginał zdjęcia i wersję po obróbce.
1. Moje pierwsze zdjęcie, za które się zabrałem. Mam świadomość, że byłoby ono do odrzucenia na starcie, bo samolot jest zasłonięty przez słup i zbyt mało go w kadrze, ale ponieważ tylko ćwiczyłem więc je zamieszczam. Zdjęcie prostowałem, jako linię wybrałem krawędź pomiędzy płytą i pasem zieleni.
Obrazek Obrazek
2. W kolejnych zdjęciach oprócz kadrowania jedynie zdjęcie Enter Air lekko obróciłem, jako linię wzorcową przyjąłem prostą między kołami, chociaż nie wiem czy potrzebnie. Tutaj jest moje pytanie, na ile "szaleć" z prostowaniem, bo przy tych zdjęciach się nad tym zastanawiam i miałem tutaj wątpliwości co powinno być proste.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
3. W kolejnym zdjęciu również miałem pewne problemy z prostowaniem, które odbyło się troszkę na raty patrząc na horyzont, parking w tle i samolot. Ale większe wątpliwości miałem z kadrowaniem. Ogólnie wszystkie zdjęcia przycinałem z zachowaniem proporcji boków 1,77:1 (docelowa rozdzielczość zdjęć 1280x720), ale przy tym zdjęciu jeżeli chcę zachować samolot w całości to u dołu przeszkadzają mi w kadrze schody, a tak jak wykadrowałem to nie jestem do tego przekonany.
Obrazek Obrazek
4. Na koniec jeszcze dwie fotki w locie. Jeżeli chodzi o trzy kosy JAL-a, to wydaje mi się że ciut zbyt mocno go wykadrowałem, bo brakuje mi "oddechu" na zdjęciu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
To tyle na początek. Z góry dziękuję za wszelkie rady i uwagi. Muszę przyznać, że coraz bardziej się wkręcam i bardzo się cieszę z tego powodu, bo w końcu odnalazłem coś co mnie kręci, a bardzo mi tego brakowało :-)
Obrazek
Browni
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 67
Dołączył(a): 29 czerwca 2014, 11:48
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Skuteczne Obrabianie zdjęć :)

Postprzez Browni » 5 listopada 2014, 22:49

Podczas ostatniego wyjazdu do Krakowa nie mogłem oczywiście odpuścić okazji i zajrzeć na lotnisko. Na szczęście mały obywatel był wyrozumiały dla taty :P i miałem godzinkę czasu dla siebie. Chociaż pogoda nie dopisała bo było mglisto, to udało mi się trafić na przerwę w przekierowaniach i miałem okazję sfotografować kilka maszyn :-)

Jeżeli chodzi o moją wiedzę w zakresie fotografii to skorzystałem z poradnika zamieszczonego tutaj,żeby zapoznać się z podstawami. Na ten moment korzystam z trybu ekspozycji z priorytetem przysłony. Podczas fotografowania w Krakowie jedyne co zmieniłem, to zwiększyłem po pewnym czasie ISO na 160. Jakie jest wasze zdanie w tym temacie, czy moje "pierwsze kroki" są skierowane w dobrą stronę?

Poniżej zamieszczam kilka wybranych ujęć, które obrobiłem tylko poprzez obrót i kadrowanie. Zamieszczam zdjęcia z prośbą o Waszą opinię zarówno jeżeli chodzi o oryginalne zdjęcie jak i zdjęcie obrobione.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W poniższych zdjęciach miałem problem, żeby określić obrót zdjęcia i nie jestem przekonany do tego co zrobiłem. Do czego byście tutaj prostowali zdjęcie?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Udało mi się również trafić na easyjet'a w ciekawym malowaniu, ale troszkę zbyt mało go ująłem w kadrze, niemniej zamieszczam zdjęcie
Obrazek Obrazek

Zdaję sobie sprawę, że moje pytania i "problemy" dotyczą spraw podstawowych i są one zapewne dla Was rzeczami oczywistymi, ale dla mnie będącego na początku drogi fotografowania są to sprawy ważne. Z góry dziękuję za wszelkie uwagi i sugestie :-)
Obrazek
Browni
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 67
Dołączył(a): 29 czerwca 2014, 11:48
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Skuteczne Obrabianie zdjęć :)

Postprzez matriz » 13 listopada 2014, 12:25

Pierwsze zdjęcia według mnie są ok. Co do dwóch w których masz problem z prostowaniem to oba chyba lecą troszkę w prawo. Za LOT'em masz masz - możesz do niego. Możesz też spróbować prostować tak żeby samolot stał prosto.
Pozdrawiam
Łukasz


Obrazek
Avatar użytkownika
matriz
Site Admin
 
Posty: 831
Dołączył(a): 14 marca 2011, 12:02
Lokalizacja: Greenville, SC

Re: Skuteczne Obrabianie zdjęć :)

Postprzez Browni » 15 lutego 2015, 16:45

Po długim czasie w końcu zmobilizowałem się do napisania tego posta. Zdjęcia miałem przygotowane już wcześniej, ale jakoś nie mogłem się zebrać. Ale do rzeczy. Z mojego zbioru zdjęć udało mi się wybrać kilka (chociaż nie było łatwo), z których po podstawowej obróbce byłem zadowolony. Oczywiście wiedziałem, że nie są super, ale generalnie mi się podobały. Zanim jednak zacząłem pisać posta zdjęcia wydawały mi się coraz gorsze ( chyba moje oko nabiera większej wprawy). W końcu po wizycie w Ostrawie dodałem kilka nowych zdjęć, a część starych wykasowałem. W tym momencie jak na nie patrzę nie jestem również z części zadowolony, ale postanowiłem już nie kombinować i je zamieścić.
Jeżeli chodzi o pierwsze dwa to wydawały mi się ładne, ale obecnie szczególnie przy pierwszym widzę za dużo szumów i brak ostrości. Zdjęcia zmniejszyłem do rozmiarów 1280x720 oraz 1200x800, ale to chyba zbyt dużo jak na moje możliwości. Pozostałe zdjęcia są w rozmiarze 1024x768.

1.Obrazek 2.Obrazek
3.Obrazek 4.Obrazek
5.Obrazek 6.Obrazek

Mój sposób obróbki na chwilę obecną wygląda następująco:
1. Ew. prostowanie
Następnie korzystam z programu Photoshape:
1. Najpierw opcja auto poziom, potem auto kontrast-niski
2. Kadrowanie
3. Odszumianie i wyostrzanie (tutaj również korzystam z gotowych opcji, raczej nie bawię się w szczegóły)
4. Zmniejszenie do docelowego rozmiaru

Muszę przyznać, że mam duży problem z odszumianiem i wyostrzaniem, po prostu ciężko mi to "widzieć", chociaż zauważam pewną poprawę w tym względzie.
Mam świadomość, że moja droga do umieszczania zdjęć w galeriach jest jeszcze długa, ale chciałbym umieszczać je chociaż na naszym forum, tylko nie wiem czy się nadają. Z góry dziękuję za wszelkie opinie i rady :) (a także za łagodny wymiar kary :wink: )
Obrazek
Browni
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 67
Dołączył(a): 29 czerwca 2014, 11:48
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Skuteczne Obrabianie zdjęć :)

Postprzez zicherka » 15 lutego 2015, 17:11

Zdjecia OK, ale...
1 miekka, podobnie jak 2 (sadze, ze ostrzenie malym promieniem by naprawilo ta miekkosc - o tym pozniej)
Ryslany (3-5) delikatnie przeostrzone - linie maja zabki/schodki, 6 - nie wiem bo nie widzialem z takiego bliska opon, ale jakos bieznik mi sie zlewa - efekt odszumiania
Ogolnie Ruslany DUZO lepsze od pasazerow. Teraz o wyostrzaniu. Mozesz dac screena z okna dialogowego wyostrzanie w Twoim programie do obrobki?. Wyostrzaj na samym koncu - po zmianie rozmiaru. Poniewaz zmiana rozmiaru ZAWSZE delikatnie zmiekkcza zdjecie. Jak daswz tego screena to pogadamy dalej ;)
Edyta: nie patrzylem pod wzgledem plam, prostowania i polozenia.
FOTO > http://www.zicher.net | Członek grupy: ZŁÖMIORZE.PL http://www.zlomiorze.pl/ | RADAR > http://www.radar.zicher.net
Obrazek
Avatar użytkownika
zicherka
Site Admin
 
Posty: 2139
Dołączył(a): 3 kwietnia 2011, 17:40
Lokalizacja: EPRG

Re: Skuteczne Obrabianie zdjęć :)

Postprzez Browni » 15 lutego 2015, 21:44

:)
Obrazek
Obrazek
Browni
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 67
Dołączył(a): 29 czerwca 2014, 11:48
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Skuteczne Obrabianie zdjęć :)

Postprzez zicherka » 15 lutego 2015, 22:01

Dokladnie - mialem na mysli MRIJE - dalem pupy ;)
Ostrz z parametrem SREDNICA ustawionym na minimum - w Twoim przypadku na 0,1, staraj sie nie przekraczac wartosci 80% w ILOSCi. Pamietaj tez, ze im bardziej odszumiasz to tym bardziej rozmywasz (robi sie miekkie) zdjecie oraz im bardziej ostrzysz tym bardziej szum wychodzi.
FOTO > http://www.zicher.net | Członek grupy: ZŁÖMIORZE.PL http://www.zlomiorze.pl/ | RADAR > http://www.radar.zicher.net
Obrazek
Avatar użytkownika
zicherka
Site Admin
 
Posty: 2139
Dołączył(a): 3 kwietnia 2011, 17:40
Lokalizacja: EPRG

Re: Skuteczne Obrabianie zdjęć :)

Postprzez Browni » 18 lutego 2015, 16:10

Dziękuję za ocenę i rady :) Będę ćwiczył i zobaczymy jakie mi wyjdą efekty ;)
Obrazek
Browni
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 67
Dołączył(a): 29 czerwca 2014, 11:48
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Skuteczne Obrabianie zdjęć :)

Postprzez zelik85 » 18 lutego 2015, 20:26

Dasz rade. Mi zajeło ogarnianie funkcji podstawowych psa jakies 2 miechy zaczołem focić w lutym a w kwietniu pojawiły się pierwsze zdjęcia ze statyki na galerii. Powiem ci że jeśli masz koło siebie aeroklub to ćwicz najpierw statyke później staraj się robić foty w ruchu. Po moim przykładzie wiem że taka nauka powoli skutkuje choć sztuki robienia zdjęć i obrabiania ucze się do dziś. Także powoli do przodu!!! :)
zelik85
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 360
Dołączył(a): 9 lutego 2014, 14:40
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Skuteczne Obrabianie zdjęć :)

Postprzez Browni » 21 lutego 2015, 17:36

Ze statyką masz rację bo widzę po sobie, że zdecydowanie lepiej mi wychodzi. Ale i zdjęcia w ruchu idą mi coraz lepiej, więc jestem pozytywnej myśli :)
Obrazek
Browni
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 67
Dołączył(a): 29 czerwca 2014, 11:48
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprzęt fotograficzny i obróbka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron