Nasze odrzucone fotki.

Dyskusje o sprzęcie jak i o obróbce zdjęć

Re: Nasze odrzucone fotki.

Postprzez Marek_1452 » 11 lutego 2016, 10:28

Moje uzasadnienie: fotografie krótko cięte, przy samej d... moim zdaniem są nudne. Fakt że większość takich kadrów ma swoje uzasadnienie ponieważ pokazujemy piękno latających maszyn skupiając się na jak największym zbliżeniu, aby pokazać każdy szczegół. Dla pragnących większego zbliżenia z fotografowanym obiektem kadrujemy tylko część maszyny, oddając tym urok detalu bądź istotnego fragmentu całości. Ale to działa również w drugą stronę, z której rzadko się korzysta. Można pokazać piękno samolotu w kontekście otoczenia, infrastruktury, jego położenia w danym momencie lotu, wtedy kadr nie będzie "centralny" i " krótko cięty" ale fotografia nabierze uroku i sensu (nie dotyczy omawianego przykładu - dla jasności). Dobrze przytoczony przykład z tęczą. Maszynę dałbym niżej, a więcej pokazałbym tęczy. Wzbogaciło by to kadr w dużym stopniu. Sztuka fotografii, nawet tej amatorskiej nie ogranicza inwencji autora, każdy chce pokazać to, co widzi i jak to widzi. Podkreślenie ruchu obiektu latającego to nie tylko panning i zamknięte śmigło. Ruch można pokazać na wiele sposobów. Moim sposobem w tym przypadku jest pozostawienie odrobinę miejsca przed obiektem dając mu pole do lotu. Gdybym to zrobił z tyłu, bezsens całkowity. Chyba że byłaby ciekawa termika którą chciałbym pokazać. Kadrowanie w tym przypadku przy samej d... dla mnie też nie ma sensu biorąc pod uwagę takie ujęcie. Nie stosuję nagminnie takich cięć, ale tylko wtedy, gdy widzę że jest to zasadne. To co widzę, i jak to widzę to cecha indywidualna każdego człowieka.
Reasumując - bawcie się fotografią, a nie skupiajcie się na odbieraniu przyjemności z fotografowania innym. Wszak każdy może focić, jeden lepiej, drugi trochę gorzej :wink: :D :D :D
Avatar użytkownika
Marek_1452
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 556
Dołączył(a): 23 listopada 2012, 13:03
Lokalizacja: Katowice

Re: Nasze odrzucone fotki.

Postprzez Adi » 11 lutego 2016, 11:22

Marek ale z lewej strony masz wolna przestrzeń która nic nie poazuje, wiec jaki jest sens takiego kadru ?
Adrian Koszycki - Adi
Obrazek
Obrazek
Adi
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 426
Dołączył(a): 15 marca 2012, 16:52
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Nasze odrzucone fotki.

Postprzez Marek_1452 » 11 lutego 2016, 12:11

Taki, jak napisałem powyżej :)
Avatar użytkownika
Marek_1452
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 556
Dołączył(a): 23 listopada 2012, 13:03
Lokalizacja: Katowice

Re: Nasze odrzucone fotki.

Postprzez Adi » 11 lutego 2016, 15:48

Marek_1452 napisał(a):Taki, jak napisałem powyżej :)

Dla mnie taki kadr nie ma sensu skoro po lewej jest tylko trawq gdyby tam bylo widoczne cos ciekqwego to bym zrozumial
Adrian Koszycki - Adi
Obrazek
Obrazek
Adi
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 426
Dołączył(a): 15 marca 2012, 16:52
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Nasze odrzucone fotki.

Postprzez m.kleczek » 11 lutego 2016, 17:15

Pozostawmy kwestie zasad naszej galerii i zastanówmy się na konkretnym przypadkiem jakim jest zdjęcie Marka, w końcu przez nie cała ta dyskusja. Czy aby napewno taka kompozycja dodaje temu zdjęciu uroku i rzeczywiście potęguje efekt ruchu? Według mnie nie, zdjęcie wygląda na wykadrowane wręcz niedbale. Zawsze wydawało mi się, że mimo wszystko właściwa kompozycja w fotografii to nie wolna amerykanka i jakieś zasady ma.

Drugą sprawą jest fakt, że zdjęć Marka chyba nie wolno oceniać i w jego przypadku opcje screeningu powinny być wyłączone. Za każdym raz jak tylko pojawi się jakiś komentarz Marek robi larmo na forum.
Avatar użytkownika
m.kleczek
EPKT Sypmatyk
 
Posty: 180
Dołączył(a): 4 czerwca 2012, 18:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Nasze odrzucone fotki.

Postprzez zicherka » 11 lutego 2016, 18:32

Bez względu na to czy się lubimy czy nie, ale:
1- Inna fotka Marka, która już jest usunięta była faktycznie do KONCA JELITA GRUBEGO - Easy+pociety chyba Brusels
2- Ta z wolnym przodem/lewa strona jest OK - w końcu mamy więcej wolności niż na TYPOWYCH galeriach ze screeningiem.

BTW - więcej uwagi poświęcałbym zdjęciom od strony JAKOŚCI. Jest kilka/kilkanaście perełek, które nie powinny się znaleźć NIGDZIE.

To jest moje zdanie odnośnie fotki z dyskusji od kilku postów.
FOTO > http://www.zicher.net | Członek grupy: ZŁÖMIORZE.PL http://www.zlomiorze.pl/ | RADAR > http://www.radar.zicher.net
Obrazek
Avatar użytkownika
zicherka
Site Admin
 
Posty: 2140
Dołączył(a): 3 kwietnia 2011, 17:40
Lokalizacja: EPRG

Re: Nasze odrzucone fotki.

Postprzez Steel » 12 lutego 2016, 00:12

Zeby tak wrocic jeszcze do teorii czy z lewej wiecej miejsca czy z prawej warto sie zastanowic nad kilkoma aspektami sprawy.
Teoria kompozycji obrazu mowi o silnym oddzialywaniu krawedzi kadru na zawartosc. Analogicznie do tej sytuacji mozna sie odniesc do protretu z glowa skierowana w bok, swiadoma analiza takowej fotki jest najczesciej tym bardziej negatywna im blizej krawedzi znajduje sie twarz i kierunek patrzenia. Nie wiem ilu z was swiadomie "czyta" fotografie, kojarzy co to jest kierunek zwiedzania, rownowaga kompozycji i ciezaru, wykorzystania roznych metod kompozycji, mocnych punktow itd. ale czasem mam wrazenie, iz jak najwieksze wykorzystanie kadru jest celem, a pozniej trafiaja sie fotki w ktorych niewiele przecienty widz "zobaczy".

Marku nie do konca sie zgodze, ze ciecie tuz przed nosem nie pokazuje ruchu. Owszem robi to, jednak w specyficznych przypadkach. Czeste kadrowanie mysliwcow w ten sposob ma swoje uzasadnienie. Owszem dodaje to dynamiki zdjeciu przez podswiadoma sugestię, że obiekt jest tak szybki iż ucieka z kadru. Niestety ta zasada dosc kopie sie przy liniowcach. Po prostu ich wizerunek temu przeczy (nie liczac Concorde i jego rozyjskiego odpowiednika :) )

m.kleczek - zasady kompozycji sa wazne, jednak można je swiadomie łamac, z doskonałym skutniek, jesli jest dla przecietnego widza powod zlamania kompozycji dostrzegalny i oczywisty. Bo to sama fotografia powinna sie obronic.

Dlatego polecam mimo wszystko poznanie teorii kompozycji obrazu i jego oddzialywania na odbiorce, a nie slepe trzymanie sie wyznaczonych regulek i patrzenie tylko na aspekt techniczny (ktory jest niezwykle wazny w naszym przypadku), bo niestety jak pokazuje zycie najlepsze fotki lotnicze nie spelnilyby wielu kryteriow l.n.p :)

Niestety anonimowosc (chyba bo nikt sie nie pastwil nad moimi gniotami) "krytyki" to troche taki mankament. Czemu niektorzy nie potrafia powiedziec wprost chocby na PW co mysla? Boicie sie czegos? Nie kazdy zawsze ma racje wiec jesli z takiego czegos powstaje dyskusja chocby na PW to czesto obie strony moga cos sie z tego nauczyc mimo ze moze sie zakonczyc na okopaniu na stanowiskach.

Tak wiec robcie zdjecia i czerpcie z ego przyjemnosc. A krytyka jest motorem rozwoju, o ile jest podana w merytoryczny sposob.
Ostatnio edytowano 12 lutego 2016, 17:49 przez Steel, łącznie edytowano 1 raz
Steel
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 148
Dołączył(a): 29 września 2014, 19:13

Re: Nasze odrzucone fotki.

Postprzez zicherka » 12 lutego 2016, 18:45

Przypominam, ze to temat "Nasze odrzucone fotki"
Dlatego wyczyściłem troszkę ...
FOTO > http://www.zicher.net | Członek grupy: ZŁÖMIORZE.PL http://www.zlomiorze.pl/ | RADAR > http://www.radar.zicher.net
Obrazek
Avatar użytkownika
zicherka
Site Admin
 
Posty: 2140
Dołączył(a): 3 kwietnia 2011, 17:40
Lokalizacja: EPRG

Re: Ktoś robi zdjęcia a ktoś pracuje ... ;)

Postprzez zwardi » 2 listopada 2016, 18:32

Panowie którzy odstawili mi zdjęcie:
http://www.epktspotters.org/rejphoto/UR ... /KTW/11401

Fotka wraca w niezmienionej postaci. Kadr Jest zamierzony i idealny. Poza tym dzięki za WYRZUCENIE dobrej fotki cieszącej się uznaniem i wyświetleniami.
EDYTA (ANz): O odrzuconych fotkach w TYM temacie dyskutujemy. To po 1. Po drugie proszę nie używać wulgaryzmów. Kolejny raz skasuje posta.
zwardi
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 109
Dołączył(a): 21 kwietnia 2013, 19:51

Re: Nasze odrzucone fotki.

Postprzez zwardi » 2 listopada 2016, 19:29

Spoko wywalaj. Sorki za wulgara, T9.
zwardi
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 109
Dołączył(a): 21 kwietnia 2013, 19:51

Re: Ktoś robi zdjęcia a ktoś pracuje ... ;)

Postprzez Adi » 2 listopada 2016, 20:19

Darek Z napisał(a):Panowie którzy odstawili mi zdjęcie:
http://www.epktspotters.org/rejphoto/UR ... /KTW/11401

Fotka wraca w niezmienionej postaci. Kadr Jest zamierzony i idealny. Poza tym dzięki za WYRZUCENIE dobrej fotki cieszącej się uznaniem i wyświetleniami.
EDYTA (ANz): O odrzuconych fotkach w TYM temacie dyskutujemy. To po 1. Po drugie proszę nie używać wulgaryzmów. Kolejny raz skasuje posta.


Darku mogłeś dać info że specjalnie wrzucone bokiem(kreatywne) bo wrazenie da mnie było że bład i tyle
Adrian Koszycki - Adi
Obrazek
Obrazek
Adi
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 426
Dołączył(a): 15 marca 2012, 16:52
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Nasze odrzucone fotki.

Postprzez zwardi » 2 listopada 2016, 20:33

Wystarczy zerknąć na kabinę. To jak ma wg Ciebie być? Kabina na dole kadru z szybami w górę czy kabina na górze kadru i "patrzy" w dół? Sorry ale total do bani.
zwardi
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 109
Dołączył(a): 21 kwietnia 2013, 19:51

Re: Nasze odrzucone fotki.

Postprzez Adi » 2 listopada 2016, 20:39

Pomarańczowe schodki mnie zmyliły ale bez nerwów.
Adrian Koszycki - Adi
Obrazek
Obrazek
Adi
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 426
Dołączył(a): 15 marca 2012, 16:52
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Nasze odrzucone fotki.

Postprzez zwardi » 2 listopada 2016, 21:04

[emoji106]
zwardi
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 109
Dołączył(a): 21 kwietnia 2013, 19:51

Re: Nasze odrzucone fotki.

Postprzez zwardi » 2 listopada 2016, 21:30

Dobra obracam, dla świętej zgody. Czyli że jak kabina u góry? :)
zwardi
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 109
Dołączył(a): 21 kwietnia 2013, 19:51

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprzęt fotograficzny i obróbka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron