Sebastian Kawa nad Elbrusem

Wydarzenia w Polsce i na Świecie

Sebastian Kawa nad Elbrusem

Postprzez dziubek » 12 lipca 2016, 23:12

Sebastian Kawa jako pierwszy szybownik w historii wzleciał ponad Elbrus, najwyższy szczyt Kaukazu. Jak poinformował, wyprawa była niezwykle trudna, głównie z powodu szalejących w górach burz.

- Pokonałem Kaukaz, w którym nikt dotąd nie latał szybowcem. Burze i odludzia! Eksploracja trudna jak w Himalajach, ale udana – mówił polski szybownik po swoim sukcesie.

Kawa wyjaśnił, że największe zagrożenia wynikały z "latania bezsilnikowego w ogromnych skalnych pustkowiach, w których z racji sąsiedztwa Morza Czarnego i Kaspijskiego niemal codziennie tworzyły się burze i różne pułapki pogodowe".

Pilot podkreślił, że szczyt lata nie sprzyjał wyprawie. Początkowo codziennie padał deszcz, a góry szczelnie otulały chmury. "Mimo tego udało się parokrotnie wlecieć nad (…) Elbrusa i nawet polatać między pasmami burz nad głównymi skalnym grzebieniami tych gigantycznych gór" – napisał Kawa na swojej stronie internetowej.

Szybownik dodał, że potężną przeszkodą było uzyskanie zgody na latanie w Kaukazie. Emocje dodatkowo podnosił fakt, iż loty odbywały się wzdłuż niespokojnej granicy gruzińskiej, także nad Osetią, Inguszetią i Czeczenią. - Stały kontakt radiowy ze służbami koordynacyjnymi, pogranicznikami, oraz użytkownikami stref ograniczeń lotów zmniejszał ryzyko przykrej przygody w pobliżu licznych tu stref wojskowych – podał.

Sebastian Kawa jest jednym z najwybitniejszych szybowników na świecie i najbardziej utytułowanym. Zdobył kilkanaście złotych medali mistrzostw Świata i Europy. Lata szybowcem Arcus. Z zawodu jest lekarzem.

źródło: (BB) onet.pl
Obrazek
dziubek
Członek EPKT Spotters
 
Posty: 117
Dołączył(a): 20 marca 2012, 23:10

Powrót do Lotnictwo cywilne...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron