Stowarzyszenie EPKT Spotters

Miejscówki spotterskie

1. Taras widokowy

Najdłuższy w Polsce taras widokowy liczący 180 m jest doskonałym miejscem do fotografowania i obserwowania wszystkich operacji lotniczych. Jedynym mankamentem są nieco przyciemnione szyby, powodujące przebarwienie zdjęcia, jednak przy zastosowaniu jakiegokolwiek programu do obróbki zdjęć, wszystkie te niedoskonałości można bez problemu zlikwidować.

Czynny przez całą dobę, wstęp - 1,00 zł.

2. Podejście 27 (górka spotterska i polana)

Górka jest to najbardziej uczęszczane miejsce przez spotterów. Przy wietrze od strony zachodniej można fotografować samoloty podchodzące do lądowania. Górka znajduje się centralnie w osi pasa 27. Udając się z górki wzdłuż płotu w kierunku południowych dochodzimy do polany. W tej lokalizacji słońce przez większość część dnia mamy za plecami.

Dojazd: Jadąc drogą ekspresową S1 zjeżdżamy na węźle w Mierzęcicach i skręcamy w lewo. Dojeżdżamy do wioski Zadzień i za przystankiem komunikacji miejskiej " Zadzień posesja 31" skręcamy w lewo w las. Po ok. 300 m dojeżdżamy do podejścia.

Od strony Tarnowskich Gór jedziemy drogą krajową 78. Za Tąpkowicami na skrzyżowaniu (po lewej stacja benzynowa), skręcamy w lewo w stronę Ożarowic. Za przejazdem nieczynnej linii kolejowej mijamy podejście 09, następnie Zendek i po kilku minutach dojeżdżamy do Zadzienia. 

UWAGA !!! Opisane miejsce co prawda znajduje się po za terenem lotniska, nie mniej pożądane jest posiadanie kamizelki odblaskowej oraz telefoniczne zgłoszenie obecności Informacji Loniskowej tel. 32 39 27 385.

3. Płyta postojowa PP3 (nieaktualne - budowa terminala cargo)

Płyta głównie przeznaczona jest dla General Aviation, ale często można spotkać tu stojące maszyny Cargo, rzadziej coś pasażerskiego.

Obecnie trwa remont płyty postowej oraz budowa nowego terminalu cargo przez co dostęp do lokalizacji jest bardzo utrudniony.

UWAGA !!! Opisane miejsce co prawda znajduje się po za terenem lotniska, nie mniej pożądane jest posiadanie kamizelki odblaskowej oraz telefoniczne zgłoszenie obecności Informacji Loniskowej tel. 32 39 27 385.

4. Podejście 09

Ze względu na bliskość drogi prowadzącej do Zendka i Zadzienia, jest to miejsce bardzo popularne przez spotterów i odprowadzających na lotnisko. Stąd najczęściej można fotografować operacje startu a przy wietrze wschodnim - lądowania.

5. Platforma spotterska na podejściu 09

Platforma po zachodniej stronie lotniska jest jedną z dwóch platform spotterskich otwartych w 2015 roku. Platforma jest otwarta 24h na dobę, 356 dni w roku i jest ogólnodostępna. Umiejscowiona jest prawie w osi pasa. Z platformy widać całą drogę startową oraz płyty postojowe lotniska. Idealne miejsce do obserwacji i fotografowania samolotów laujących i startujących z pasa 09.

Mapa
©2014, Designed and made by Matriz (EPKT Spotters)